piątek, 14 maja 2010

(5) 14 tydzień

A dziś trochę wam sypnę informacjami na temat 14 tygodnia :)
Moje samopoczucie wróciło do normy i zaczynam odżywać :)


Dzidziuś:
Zaczyna coraz bardziej przypominać małego człowieka. Oczka przesunęły się na swoje miejsce - tam już zostaną na stałe, uszy są już po bokach główki, zrasta się również podniebienie. Twoje dziecko w tym tygodniu zaczyna ćwiczyć "oddychanie" - na razie jeszcze płynem owodniowym. Płyn owodniowy jest zdumiewającą substancją, która całkowicie się regeneruje co trzy godziny! Nauka, mimo rosnącego postępu nie potrafi odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących płynu owodniowego, w tym również mechanizmu jego wytwarzania.
Od teraz do częstych jego nawyków będzie należało również wkładanie kciuka do buzi. Dzidziuś ćwiczy odruch ssania. Po porodzie będzie wiedział co robić - i bardzo dobrze, bo w tym tygodniu powstanie również otwór odbytowy.
Tworzy się wciąż szkielet - proces kostnienia obejmuje żebra i kręgi. Układ nerwowy również nie stoi w tyle - w mózgu co minutę powstaje 250 tysięcy nowych komórek nerwowych. Wrażliwe na dotyk staje się już całe ciało maluszka poza główką (czubek i boki), która będzie najbardziej narażona na ściskanie podczas porodu.Dzidziuś waży ok 18-25g i mierzy od 7,5-9cm.


Komentarze:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz